Obruten takstomme i limträ med solopartier och vädringslucka, som har anpassats efter befintlig husfasad.

Glasparti med vädringsfunktion

Ett bra val när man väljer glaspartier till sitt uterum är att lägga till en vädringslucka till sitt fasta parti. På så sätt kan man enkelt vädra ur sitt uterum under varma dagar. Vädringsluckor kan integreras ihop med fasta partier, tex i brutna hörn likt detta uterum.

Fast parti med vädringslucka 

uterum pulpettak limträstomme inglasning
uterum pulpettak limträstomme inglasning

Uterum med brutet hörn

Ge ditt uterum karaktär med brutet hörn. Då skapas en karmöppning med hjälp av två stolpar och ett fast glasparti. Brutet hörn kan tillämpas både uterum med pulpettak och sadeltak.

Alla uterum med limträstomme 

Inglasat uterum | Sommarträdgård

Visst är det härligt att ha ett uterum då det svenska vädret inte levererar på topp? Och när man väl tar beslutet om att bygga uterum behöver man också tänka på vilken årstid man vill anpassa uterummet efter. Just det här uterummet är byggd med inglasning för sommarhalvåret, alltså vårt enkelglassystem Solo.

Sommarträdgård Solo, enkelglassystem 

uterum pulpettak limträstomme inglasning

Produkter för offertförfrågan0
Det finns inga produkter i varukorgen!